AFRIMMA 2016: Flavour, Mastercraft, Olamide and Others Win Big: See Full List of Winners

Advertisement

The third edition of the Biggest African Music Awards in Diaspora African Muzik Magazine Awards AFRIMMA 2016, took place in Dallas on Sunday, October 15th, 2016.

Read Also: 2016 BET Hip Hop Awards Complete Winners List

The event, which was hosted by Basketmouth and American reality TV superstar Cynthia Bailey, featured performances by Efya, Ibtissam Tiskat,Bisa Kdei, Sauti Sol, C4 Pedro, Carlou D, Kcee and Harrysong as well as Flavour.

Afrimma 2016: 2baba representing

2baba-afrimma-2016

Here’s the full list of winners that emerged that night:

Best Male West Africa
Nominees: 

Flavour – Nigeria

Wizkid – Nigeria
Bisa Kdei – Ghana
Serge Beynaud – Ivory Coast
Carlou D – Senegal
Davido – Nigeria
Sarkodie – Ghana

WINNER: Olamide – Nigeria

Olamide
Olamide

Best Female West Africa

Nominees: 
Tiwa Savage – Nigeria
Yemi Alade – Nigeria
Vivian Chidid – Senegal
Mz Vee – Ghana
Dobet Gnahore – Ivory Coast
Adiouza – Senegal
Almok – Togo

Winner: Efya – Ghana

Best Male East Africa

Nominees: 
Eddy Kenzo – Uganda
Jacky Gosee – Ethiopia
Ali Kiba – Tanzania
Jose Chameleon – Uganda
Bebe Cool – Uganda
Sauti Sol – Kenya
Dynamq – South Sudan

Winner: Diamond Platnumz – Tanzania 

Best Female East Africa

Nominees: 
Victoria Kimani – Kenya
Vanessa Mdee – Tanzania
Ester Aweke – Ethiopia
Tsedenia Gebremarkos – Ethiopia
Linah – Tanzania
Knowles Butera – Rwanda
Sheebah Karungi – Uganda
Winner: Akothee – Kenya

Best Male Central Africa

Nominees: 
Fally Ipupa – Congo
Magasco – Cameroon
Ferre Golla – DRC
Stanley Enow – Cameroon
Kyaku Kadaff – Angola
Franko – Cameroon
Fabregas – Republic of Congo

Winner: C4 Pedro – Angola

Best Female Central Africa

Nominees: 

Anna Joyce – Angola
Laurette La Perle – Congo
Betty Akna – Equitorial Guinea
Charlotte Dipanda – Cameroon
Chikune – Namibia
Rennis – Cameroon
Arielle T – Gabon

Winner: Daphne – Cameroon

Best Male Southern Africa

Nominees: 
Black Coffee – South Africa
The Dogg – Namibia
Vee Mampeezy – Botswana
DJ Bongz – South Africa
Emtee – South Africa
Roberto – Zambia
Casper Nyomvest- South Africa

Winner: AKA – South Africa

Best Male North Africa

Nominees:
Tamer Hosny – Egypt
Chawki – Morocco
Mohammed Hamaki – Egypt
Douzi – Morocco
Saad Lamjareed – Morocco
Khaled -Algeria
Saber Rebai – Tunisia

Winner: Amr Diab – Egypt

Best Female North Africa

Nominees: 
Samira Said – Morrocco
Angham – Egypt
Sandy – Egypt
Amal Maher – Egypt
Latifa – Tunisia
Amani Swissi – Tunisia
Jannat Mahid – Morocco

Winner: Ibtissam Tiskat – Morocco

Best African Group

Nominees:

Radio & Weasel – Uganda
Os Moikanos – Angola
Bracket – Nigeria
Mi Casa – South Africa
R2bee’s – Ghana
Bana C4 – Congo
Yamoto Band – Tanzania

Winner: Sauti Sol – Kenya

Crossing Boundaries With Music Award

Nominees:
C4 Pedro – Angola
Maitre Gims – Congo
Tinie Tempah – Nigeria
MHD – Senegal
Ayo Jay – Nigeria
STL – Kenya
Rotimi – Nigeria

Winner: Wizkid – Nigeria

wizkid
Wizkid

Best Gospel



Nominees:
Frank Edwards – Nigeria
Uche Agu – Nigeria
SP Koffi Sarpong – Ghana
Icha Kavons – Congo
Ntokozo Mbambo – South Africa
Sinach- Nigeria
Sonnie Badu – Ghana

Winner: Willy Paul – Kenya

Best Newcomer

Nominees:
Adekunle Gold – Nigeria
Reekado Banks- Nigeria
Falz – Nigeria
Locko- Cameroon
Nathi – South Africa
Kofi Kinaata – Ghana
Humblesmith – Nigeria

Winner: Harmonize – Tanzania

Best Video Director

Nominees:
Justin Campos – South Africa
Godfather – South Africa
Clarence Peters – Nigeria
Mysta Adrenalyne -Cameroon
Enos Olik – Kenya
Phamous Films – Ghana
Savy Filmz – Uganda

Winner: Patrick Elis- Nigeria

Best DJ Africa

Nominees: 
DJ Spinall – Nigeria
DJ Joe MFalme – Kenya
DJ Cndo – South Africa
DJ Neptune – Nigeria
DJ Malvado Jnr – Angola
DJ Shiru – Uganda
DJ Labastille – Cameroon

Winner: DJ D-Ommy – Tanzania

Best DJ USA

Nominees:
DJ Tunes – Nigeria
DJ Amin – Ethiopia
Dozzy Ross – Nigeria
DJ Silent Killa – Carribeans
DJ Akua – Ghana
DJ Fully Focus -Kenya
DJ Rell – Sierra Leone

Winner: DJ Deemoney – Nigeria

Video of The Year

Nominees:
Flavour – Champion
Emma Nyra ft Patoranking – For My Matter Remix
Sauti Sol ft Ali Kiba – Unconditional Bae
Akothee ft Diamond – My Sweet Love Kenya
Stanley Enow ft Aka and Locko – Bounce
Phyno ft Olamide – Fada Fada
Korede Bello ft Tiwa Savage – Romantic

Winner: Bisa Kdei – Brother Brother

Music Producer of The Year

Nominees:
Young John – Nigeria
Dr Fizol – Uganda
Kaywa – Ghana
Visita – Kenya
Tweezy – South Africa
Tud Thomas – Tanzania
DJ Coublon – Nigeria

Winner: Masterkraft – Nigeria

Best African Dancer

Nominees:
Kaffy Dancequeen – Nigeria
Ezinne CEO – Nigeria
Sherri Silver – Rwanda
La Petite Zota – Ivory Coast
Eddy Wizzy – Uganda
Moses Iyobo – Tanzania
Roxy Roberts

Winner: Brenda Derry – Cameroon

Best Rap Act

Nominees:
Olamide – Nigeria
AKA – South Africa
Sarkodie – Ghana
Casper Nyovest – South Africa
King Kaka Sungura – Kenya
Octopizzo – Kenya
Prodigio – Angola

Winner: Phyno – Nigeria 

Best Collaboration

Nominees:
Finally – MasterKraft , Flavour and Sarkodie
Skin Tight – Mr. Eazi ft Efya
Make Me Sing – Diamond Platnumz ft AKA
Soweto Baby – Wizkid & DJ Maphorisa
Approchez Regardez – Kiff No Beat ft DJ Arafat
Is it Because I love You – Lil Kesh ft Patoranking
Time is Now – J Martins ft Youssour Ndour

Winner: Reggae Blues – Harrysong , Kcee , Iyanya, Olamide and Orezi

Song of The Year

Nominees:
Unconditional Bae – Sauti Sol ft Ali Kiba
Coller La Petite – Franko
Reggae Blues – Kcee, Harrysong, Orezi, Iyanya and Olamide
Mansa – Bisa Kdei
Mama- Kiss Daniel
Fada Fada – Phyno ft Olamide
Make Me Sing – Diamond Platnumz ft Aka

Winner: Duro- Tekno

Artist of The Year

Nominees:
Diamond Platnumz – Tanzania
Sarkodie – Ghana
Wizkid – Nigeria
AKA – South Africa
Tiwa Savage – Nigeria
Sauti Sol – Kenya
C4 Pedro – Angola

Winner: Flavour – Nigeria

Flavour
Flavour

Dancehall Act of the Year

Nominees:
Timaya – Nigeria
Stonebwoy – Ghana
Buffola Soldier – Zimbabwe
Burna Boy – Nigeria
MC Norman Ganja -Uganda
Samini – Ghana
Patoranking – Nigeria
Winner: Shatta Wale – Ghana

Caribbean Artist of The Year

Nominees:
Morgan Heritage
Alaine
Sean Paul
Konshens
Busy Signal
Tarrus Riley
Olatunji

Winner: Machel Montano